You are here:
Instalacje TV-SAT - DIOMAR Sp. z o.o.Stacje czołowe i multiswitcheCyfrowa Stacja Czołowa TANGRAMCyfrowa Stacja Czołowa CHAMELEONŚwiatowy Dzień Radia w Polskim Radiu

13 lutego, w siódmy Światowy Dzień Radia, publiczny nadawca zaprasza na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia jako środka komunikacji na całym świecie. Na antenach w tym dniu zabrzmi również wyjątkowa muzyka z radiem w tytule, a słuchacze będą mogli wziąć udział w konkursie.

Światowy Dzień Radia proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 2011 roku.

Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program. Także w tym roku, w siódmy Światowy Dzień Radia, na antenach Polskiego Radia usłyszeć będzie można doskonałą muzykę i interesujące audycje oraz reportaże. Przy radiowych mikrofonach nie zabraknie również znakomitych gości, a wśród nich Pana Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych.

W Jedynce w Światowy Dzień Radia o godz. 19.30 Krzysztof Michalski w audycji "Radio Dzieciom" pobudzi dziecięcą wyobraźnię w słuchowisku o wynalezieniu radia i początkach radiofonii. Najmłodsi słuchacze Anteny poznają także Sonię - zaprzyjaźnioną z Radiem kilkulatkę nagrywającą reportaże radiowe.

Dwójka w tym wyjątkowym dla radia dniu proponuje swoim słuchaczom przede wszystkim doskonałą muzykę z płyt wydanych w ostatnim czasie przez europejskie rozgłośnie radiowe.

Na antenie zabrzmią m.in. kompozycje Henryka Warsa, dzieła z płyty "Chopin" romantycznie przedstawione przez wybitnych polskich pianistów, czy utwory w interpretacji Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka. W audycji "Wybieram Dwójkę" (godz. 16.00) gośćmi będą Teresa i Andrzej Solczakowie - wybitni radiowcy, reżyserzy dźwięku, realizatorzy nagrań i transmisji koncertów, od wielu lat związani z Polskim Radiem.

Specjalne audycje także w Trójce. Dziennikarze audycji "Zapraszamy do Trójki" (Ranek - godz. 6.05, 7.07. 8.07; Popołudnie - godz. 16.05, 17.07, 18.05) przygotowali specjalne materiały reporterskie poświęcone m.in. przyszłości radia.

Gospodarze "Do południa" (od godz. 9.00 do 12.00) sięgną po najciekawsze Trójkowe archiwalia, a w "Powtórce z rozrywki" (godz. 13.05) przywołany zostanie temat radia na wesoło. Radio będzie również jednym z tematów w nowym programie satyrycznym "3 po 3" (godz. 18.10).

Czwórka od 9.00 do 10.00 zaprasza słuchaczy na audycję "Po tytule", w której zaprezentowane zostaną utwory z radiem w tytule - od kultowego "Radia Ga Ga" zespołu Queen, po przebój Sydneya Polaka i Pezeta "Radio Warszawa".

Nie zabraknie także opowieści o najsłynniejszych rozgłośniach radiowych oraz różnicach w słuchaniu radia kiedyś i dziś. W "Muzycznym Lunchu" (godz. 13.00-14.00) Norbert Borzym opowie o najważniejszych rozgłośniach radiowych w Europie, a na antenie zabrzmią nagrania zespołów, które oficjalnie reprezentowały publiczne stacje podczas tegorocznego festiwalu Eurosonic Noordeslag 2018. Zagrają m.in. Ulfur Ulfur z Islandii, Szwedka Janice i rodzimy Sonar.
Czwórka przygotowała także dla słuchaczy konkurs "Złam hasło" polegające na odnajdywaniu na antenie i stronie internetowej słów, które ułożone w odpowiedniej kolejności utworzą hasło. Nagrodami w konkursie będą odbiorniki cyfrowe do słuchania Czwórki w DAB+.

Gościem Polskiego Radia 24. w Światowym Dniu Radia będzie Pan Krzysztof Czabański - przewodniczący Rady Mediów Narodowych (godz. 11.45).

W tym dniu na antenie usłyszeć będzie można również m.in. profesora Sławomira Ratajskiego z Polskiego Komitetu ds. UNESCO (godz. 10.15), a także Janinę Jankowską (godz. 15.45) oraz Andrzeja Krusiewicza (godz. 18.06), którzy opowiedzą o fenomenie Polskiego Radia, doświadczeniach antenowych oraz mistrzach, którzy ich kształtowali.

Polskie Radio Chopin o godz. 18.00 wyemituje specjalną audycję, a w niej recital Raula Koczalskiego z okazji urodzin Fryderyka Chopina z nadany 21 lutego 1948 roku przez Polskie Radio z Sali Pompejańskiej w Belwederze.

Koncert ten, sprzed niemal 70 lat, ma szczególną wartość również dlatego, że artysta grał na oryginalnym fortepianie Pleyela z 1847 roku, którego właścicielem był Fryderyk Chopin. Zachowały się także zapowiedzi spikera - pana Tadeusza Bochyńskiego. Interpretacje Raula Koczalskiego autorzy audycji zestawią z nagraniami tego samego repertuaru w wykonaniu Garricka Ohlssona - laureata VIII Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku zagranymi na instrumencie współczesnym.

Polskie Radio dla Zagranicy 13 lutego przybliży słuchaczom swoją historię, począwszy od pierwszej audycji nadanej w 1936 roku.

Program emitowany będzie w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim.źródło: 

media2.pl / Polskie Radio