Free songs

Sztuczna Inteligencja (AI) w bankowości

Wpływ sztucznej inteligencji na bankowość

W ostatnim czasie termin „sztuczna inteligencja” (AI) zdobył ogromną popularność w różnorodnych sektorach, w tym w bankowości. Użytkownicy coraz częściej korzystają z rozwiązań opartych na AI, nie zdając sobie sprawy, że technologia ta obsługuje ich także podczas codziennych operacji bankowych.


Różnorodne zastosowania AI w bankach

Banki wykorzystują sztuczną inteligencję głównie na dwa sposoby. Po pierwsze, AI poprawia efektywność wewnętrznych procesów bankowych, takich jak sortowanie danych, analiza umów, czy ocena zdolności kredytowej. Po drugie, klientom oferowane są rozwiązania takie jak chatboty, asystenci głosowi czy narzędzia do zarządzania finansami osobistymi.


Przykłady wykorzystania AI w polskich bankach

Przykładowo, w PKO Banku Polskim, voice boty w aplikacjach mobilnych pozwalają klientom na szybkie rozwiązywanie problemów i zdobywanie informacji bez konieczności kontaktu z pracownikami banku. Podobne funkcje oferuje asystent mobilny IKO, który umożliwia między innymi wykonywanie przelewów czy podsumowanie wydatków.


Usprawnienia i optymalizacje dzięki AI

W mBanku, każda interakcja z klientem na czacie jest obsługiwana przez AI. To nie tylko usprawnia obsługę, ale też pozwala bankowi optymalizować koszty i poprawiać jakość obsługi klienta. Podobnie, w Nest Banku, asystent AI pomaga klientom w zarządzaniu ich finansami osobistymi, dostosowując ofertę do indywidualnych potrzeb, a także w analizie wydatków i budżetowania.


AI jako narzędzie ochronne

Sztuczna inteligencja w bankach pełni również funkcję ochronną, monitorując transakcje w celu zapobiegania oszustwom. Na przykład, w mBanku systemy AI monitorują zachowanie użytkowników w systemie transakcyjnym, identyfikując próby wyłudzeń.


Rozszerzone zastosowanie AI w sektorze bankowym

Zastosowanie AI nie ogranicza się jednak tylko do interakcji z klientem. Banki, jak BNP Paribas czy VeloBank, wykorzystują AI także do personalizacji oferty produktowej i wsparcia wewnętrznych procesów komunikacyjnych. Technologia ta pomaga też w redagowaniu tekstów oraz w zarządzaniu danymi i informacjami, co znacznie podnosi jakość obsługi klienta.


Sztuczna inteligencja w strategii banków

Mimo wielu zalet, bankowcy podkreślają, że AI nie zastąpi całkowicie człowieka, lecz jest narzędziem usprawniającym pracę i wspomagającym realizację misji instytucji. Dzięki temu, AI staje się kluczowym elementem w strategii rozwoju nowoczesnych usług bankowych, które są coraz bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.