You are here:
Instalacje TV-SAT - DIOMAR Sp. z o.o.Stacje czołowe i multiswitcheCyfrowa Stacja Czołowa TANGRAMCyfrowa Stacja Czołowa CHAMELEONKulisty telewizor

Firma DISPLAX Interactive Systems przedstawiła ciekawą koncepcję multidotykowego ekranu o sferycznym kształcie. W pełni interaktywny panel pozwala na przeglądanie dowolnych treści na powierzchni. Tylko czy będzie to wygodne?

Aby na samym początku rozwiać wątpliwości, Globe Multitouch DISPLAX nie jest autonomicznym urządzeniem w kształcie kuli, na którym można oglądać obraz ze wszystkich stron sfery. Konstrukcja ekranu to tylko wycinek sfery wystający z płaskiej powierzchni. Obraz wyświetlany jest przez projektor zamontowany wewnątrz urządzenia.

Powierzchnia aktywna ma 120 cm średnicy, panel dotykowy rozpoznaje jednocześnie sześć punktów dotyku. Projektor wyświetlający obraz wyposażony jest w optykę z soczewkami typu rybie oko, dzięki czemu wyświetla zawartość o kształcie odpowiednim dla ekranu sferycznego. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskanie obrazu wyglądającego, jakby znajdował się na powierzchni kuli.

Naturalne zastosowanie, jakie nasuwa się na myśl, to oczywiście wyświetlanie map w postaci globusa. Jak widać na powyższej prezentacji, mapy faktycznie wyglądają dobrze. Gorzej jest z tradycyjnym systemem operacyjnym. Okienka Windowsa są zakrzywione i nienaturalne.

Producent zakłada, że urządzenie znajdzie zastosowanie w branży rozrywkowej i turystycznej. Muzea, punkty informacji turystycznej czy studia telewizyjne mogą wykorzystać potencjał takiego nietypowego ekranu. Oczywiście gdyby ktoś bardzo chciał, może sobie takie urządzenie zamontować w domu.

Oficjalna prezentacja Globe Multitouch będzie miała miejsce na targach ISE 2012, które odbędą się na przełomie stycznia i lutego w Amsterdamie. Wtedy też zostanie podana orientacyjna cena urządzenia.