Free songs

W jednym czasie i miejscu

Targi Elektrotechnika i Wystawa Teletechnika 2019 – w tym roku w dniach 13-15 marca w Warszawie – to wspólna impreza targowa przedstawicieli wszystkich specjalności teletechnicznych i elektrotechnicznych. Wystawę adresowano do producentów i dystrybutorów urządzeń, doradców, projektantów, wykonawców i administratorów związanych z szeroko pojętą branżą teletechniczną.


Teletechnika to jedyna w Polsce tego rodzaju impreza wystawiennicza, obejmująca zakresem zagadnienia związane z budownictwem telekomunikacyjnym i instalacjami teletechnicznymi, takimi jak:

· Telefonia

· Teleinformatyka

· Sygnalizacja (alarmowa, p.poż., kontrola dostępu i inne)

· Telewizja (kablowa, odbiorcza RTV-SAT, zbiorcza CCTV)

· Nagłośnienie (użytkowe, alarmowe, akustyczne) i inne

Teletechnika Logo

Impreza umożliwiła unikatowe na polskim rynku wystawienniczym spotkania branżowe różnych specjalności teletechnicznych i elektrotechnicznych. Specyfika realizacji inwestycji kablowych (ale w tym również i radiowych) nakazuje, aby wszystkie prezentacje z pokrewnych branż i specjalności prezentować w jednym czasie i miejscu.


W jednym czasie i miejscu

Odrębną część imprezy stanowiły XXVII Międzynarodowe Targi Światło 2019.

Wystawę uatrakcyjnił równoległy program konferencji i szkoleń, dzięki którym możliwy był przegląd najistotniejszych dla branży zagadnień inwestycyjnych, modernizacyjnych, technologicznych i finansowych. Tak jak w latach ubiegłych spotkanie zgromadziło: architektów, inżynierów elektryków, inspektorów nadzoru, instalatorów oraz przedstawicieli władz samorządowych, zarządów dróg i zakładów energetycznych. Reprezentanci różnych sektorów i profesji mieli okazję skonfrontować wiedzę praktyczną z ofertą producentów dostępną na ekspozycjach. Producenci i dystrybutorzy prezentowali sprzęt i technologie pozwalające na zmniejszenie zużycia energii, zwłaszcza energii elektrycznej. Wiele z proponowanych rozwiązań miało premierę właśnie podczas Targów.

Tegoroczna edycja imprezy kładła nacisk m.in. na kwestie zabezpieczeń, zarówno w zakresie obwodów elektrycznych, jak i szeroko pojętych kwestii bezpieczeństwa osób. – Obecny kształt targów to efekt wieloletniej obserwacji branży. Oprócz stałych elementów programu stawiamy na szkolenia, które stanowią odpowiedź na potrzeby rynku – mówił Marek Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika.


I tak po raz kolejny, w trakcie technicznych targów branżowych, odbyły się warsztaty edukacyjne, dedykowane młodzieży szkół średnich technicznych. W ciągu dwóch dni w zajęciach warsztatowych czynnie uczestniczyło ok. stu uczniów.

Warsztaty prowadzone były z udziałem ekspertów Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej i Stowarzyszenia Teletechników Polskich.



Wojciech Sosiński – wiceprezes Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej, prezes zarządu w DIOMAR Sp. z o.o. – podczas Targów szkolenia prowadzono na kilku stanowiskach – na jednym z zakresu wykorzystania światłowodów (np. zarabianie kabli światłowodowych i ich spawanie), na dwóch pozostałych mówiono o technice satelitarnej.

Wojciech Sosiński - Diomar, PIRC

Są konkretne wymagania, żeby poprawnie dystrybuować tzw. sygnał satelitarny z konwertera. Przy instalacjach indywidualnych ma to mniejsze znaczenie, ale przy dużych, profesjonalnych systemach (i dużych ilościach kabli) ma to znaczenie gigantyczne! Sposób zarobienia złącza, jakość jego zainstalowania, typ złącza, typ kabla współosiowego, a także wszelkie inne urządzenia aktywne, które pracują w systemie – każdy z tych elementów może zepsuć cały system instalacji multiswitchowej, w sytuacji gdy jedno z tych ogniw nie będzie spełniać najwyższej klasy ekranowania (A).

Na jednym ze stanowisk pokazywano też m.in. sposób przygotowania kabla współosiowego do tego, by poprawnie zainstalować kompresyjne złącze, dobór złącza do typu kabla, poprawny dobór rodzaju i długości kabla (miedziowany, miedziany), sposób montowania złącz przy użyciu profesjonalnych zaciskarek etc.

Wszystko to pozornie niuanse i drobiazgi, ale okazuje się, że godzina szkolenia w zakresie – „jak poprawnie zainstalować złącze na kabel współosiowy?” – to dla młodzieży nie jest dużo i nawet po takiej lekcji nie każdy jeszcze będzie to umiał poprawnie wykonać. Samo złącze jest bardzo ważnym elementem instalacji multiswitchowej, ale dopiero mówiąc o systemie (anteny, ich bezpieczeństwo, sposób mocowania, stabilność dosyłu sygnału do punktów styku, które obsługują cały system w budynku…) dopiero jakość tych wszystkich urządzeń i sposób ich wykonania z bardzo dobrych materiałów — to gwarantuje, że instalacje są bezawaryjne po kilkanaście lat.



Istotnym elementem przy budowie antenowych instalacji zbiorowych jest tzw. punkt styku budynkowej instalacji telekomunikacyjnej, który zbiera sygnały z anten, „rozprowadza” całą infrastrukturę kablową do poszczególnych lokali, gwarantuje też przyłącze dla każdego z operatorów – połączenie od granicy działki do punktu styku właśnie. Firma Diomar może pochwalić się opracowaniem i produkują tzw. Rack-Satów, które przekazuje firmom instalacyjnym. Generalny wykonawca i projektant instalacji zgłasza liczbę klatek schodowych, pięter, mieszkań na poszczególnych poziomach etc. Na tej podstawie Diomar opracowuje punkt styku, który później wystarczy umieścić w szafie rackowej, przywieźć do budynku, podłączyć kable i… nic już nie robić przez następnych kilkanaście lat. Takie systemy Diomar wykonywał już m.in. dla Samsunga, Cyfrowego Polsatu czy CANAL +.



źródło: TeleKabel Nr 4/2019(95) s. 62-63