Free songs

Nowa generacja słuchawek wspieranych AI

Nowa technologia inteligentnych słuchawek

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali nową technologię inteligentnych słuchawek, które pozwalają użytkownikom wybrać, jakie dźwięki chcą słyszeć, eliminując inne. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu do redukcji hałasu, słuchawki te mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki odbieramy dźwięki w hałaśliwym otoczeniu.


Połączenie redukcji hałasu z siecią neuronową

Shyam Gollakota, specjalista od przetwarzania dźwięku w czasie rzeczywistym, oraz jego zespół połączyli technologię redukcji hałasu z siecią neuronową działającą na smartfonie. System ten jest w stanie rozpoznać i zachować wybrane dźwięki otoczenia, eliminując jednocześnie inne hałasy. Osiągnięcie to zostało zaprezentowane 16 maja podczas wspólnego spotkania Acoustical Society of America oraz Canadian Acoustical Association w Shaw Center w Ottawie, Kanada.


Przykład zastosowania technologii

„Wyobraź sobie, że jesteś w parku, słuchasz śpiewu ptaków, ale przeszkadza Ci głośna rozmowa grupy ludzi obok. Nasze słuchawki pozwalają skupić się na dźwiękach ptaków, eliminując resztę hałasu” – mówi Gollakota.


Funkcjonalność sieci neuronowej

System wykorzystuje sieć neuronową do rozpoznawania 20 różnych kategorii dźwięków, takich jak budziki, płaczące dzieci, syreny, klaksony samochodowe i śpiew ptaków. Użytkownik może wybrać jedną lub więcej kategorii, a oprogramowanie natychmiast odtwarza te dźwięki przez słuchawki, filtrując pozostałe.


Wyzwania techniczne

Aby osiągnąć ten cel, zespół musiał sprostać wielu wyzwaniom technicznym. Niezbędna była inteligencja na wysokim poziomie, aby rozpoznać różne dźwięki w otoczeniu i oddzielić je od hałasu. Dźwięki musiały być przetwarzane w czasie rzeczywistym w mniej niż jedną setną sekundy, aby zsynchronizować się z wizualnymi zmysłami użytkownika.


Skupienie na ludzkiej mowie

Nowatorski algorytm opracowany przez zespół Gollakoty koncentruje się także na ludzkiej mowie. Dzięki zastosowaniu technik uwzględniających kontekst, algorytm potrafi rozpoznać mówcę i wyizolować jego głos z szumów tła, co umożliwia prowadzenie wyraźniejszych rozmów.


Przyszłość inteligentnych urządzeń audio

„Stworzyliśmy unikalną okazję do kreowania przyszłości inteligentnych urządzeń słuchowych, które mogą zwiększać zdolności słyszenia i wspomagać inteligencję, poprawiając jakość życia” – podkreśla Gollakota.