Free songs

Europejskie gwiazdy Sztucznej Inteligencji (AI)

Europejskie gwiazdy AI: nowa siła w sztucznej inteligencji

Europejskie firmy zajmujące się sztuczną inteligencją wciąż pozostają w cieniu gigantów z USA, takich jak OpenAI czy Anthropic. Mimo to, konferencja startupów VivaTech w Paryżu pozwala europejskim liderom zademonstrować swoje umiejętności i innowacje.


Arthur Mensch i Mistral AI

Arthur Mensch, założyciel Mistral AI, zdobył uwagę publiczności podczas VivaTech. W trakcie panelu dyskusyjnego na temat zaufania do AI i mediów, podkreślił zagrożenia związane z dominacją amerykańskich firm w przestrzeni AI. Ostrzegał, że może to prowadzić do sytuacji, w której amerykańskie firmy będą dyktować globalne standardy myślenia i redagowania treści.


Mensch, który wcześniej pracował w Google DeepMind, założył Mistral AI z dwoma innymi Francuzami, również weteranami dużych amerykańskich firm technologicznych. Ich firma stawia na modele AI open-source, które są prostsze i tańsze niż rozwiązania amerykańskich gigantów. Ostatnia runda finansowania przyniosła Mistral ponad 400 milionów dolarów.


Jonas Andrulis i Aleph Alpha

Jonas Andrulis, założyciel Aleph Alpha, podczas panelu na temat suwerenności AI, wyraził swoje niezadowolenie z powolnego procesu legislacyjnego w UE dotyczącego AI. Andrulis, który spędził trzy lata pracując dla Apple, często używa hiperboli, aby opisać potencjał AI. Mówi o nadaniu ludziom „supermocy” i twierdzi, że jego agent AI jest praktycznie „świadomy”.


Aleph Alpha, założona w 2019 roku, tworzy duże modele językowe dla biznesu i rządu. Firma, mająca siedzibę w Heidelbergu, zebrała ponad 500 milionów dolarów w jednej z największych rund finansowania w Europie.


Thomas Wolf i Hugging Face

Thomas Wolf, założyciel Hugging Face, w wywiadzie dla AFP opowiedział o swojej decyzji zmiany kariery z fizyki kwantowej na AI. W 2016 roku założył Hugging Face, platformę współpracy dla modeli AI, z dwoma innymi Francuzami. Wolf jest zwolennikiem open-source AI, a Hugging Face ma ponad milion programów używanych przez 11 milionów użytkowników na całym świecie.


Hugging Face, obecnie wyceniana na prawie 4,5 miliarda dolarów, zebrała 235 milionów dolarów w ostatniej rundzie finansowania. Wolf podkreśla, że sytuacja w Europie zmienia się na korzyść i teraz można zebrać duże sumy pieniędzy w Paryżu.


Przyszłość Europy w AI

Europejscy liderzy AI, tacy jak Mensch, Andrulis i Wolf, pokazują, że Europa ma potencjał, aby stać się znaczącym graczem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ich innowacyjne podejście, wsparcie dla open-source i rosnące możliwości finansowania stawiają Europę na równi z USA w wyścigu o przyszłość technologii AI.