Free songs

Nowe trendy AI w branży dostawczej

Nowe możliwości dostaw ostatniej mili

Przyszłość dostaw ostatniej mili obiecuje klientom nowe możliwości, napędzane przez rozwijające się trendy, które przekształcą logistykę do 2030 roku. Od elektryfikacji flot dostawczych po rosnącą popularność multimodalnych rozwiązań dostawczych, firmy testują innowacyjne podejścia, by poprawić doświadczenia klientów oraz zrównoważoność swoich operacji. Programy dążące do neutralności węglowej, generatywna sztuczna inteligencja wspomagająca dostawy, a także integracja dronów i pojazdów autonomicznych mają potencjał, by zrewolucjonizować proces dostarczania paczek. Dzięki tym trendom, przedsiębiorstwa mogą sprostać zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów oraz zredukować wpływ na środowisko, otwierając jednocześnie nowe możliwości wzrostu i efektywności.


Szybkość i przyszłe obietnice

Obecnie wielu konsumentów jest zadowolonych z szybkości, z jaką zamówione paczki docierają do ich drzwi. Przyszłość przynosi jeszcze większe obietnice, szczególnie w kategoriach takich jak artykuły spożywcze, farmaceutyki i handel detaliczny. Technologie routingu, które koncentrują się na bezpieczeństwie personelu dostarczającego — niezależnie od tego, czy prowadzą samochód, rower, czy poruszają się pieszo — odegrają kluczową rolę. Obejmuje to poprawę efektywności operacji na drodze i osiąganie wyższej jakości dostaw poprzez zaawansowane techniki optymalizacji tras, dostosowane do lokalnych warunków każdego sąsiedztwa i budynku, wspierane przez technologie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML).


Rola algorytmów routingu

Algorytmy routingu korzystają z szerokiej gamy danych, w tym informacji od klientów końcowych (wprowadzanych zazwyczaj w aplikacjach e-commerce), danych od dostawców, którzy wcześniej odwiedzili daną nieruchomość (w tym crowdsourcingowych informacji o dostępności budynków i wspólnych lokalizacjach, takich jak pokoje konsjerża), oraz informacji GPS uzyskiwanych od kierowców obsługujących te trasy. Informacje te są filtrowane przez procesy AI/ML, aby generować zoptymalizowane trasy dostaw. W zależności od wartości zamówienia, wagi paczki i jej wymiarów, niektóre dostawy na obszary słabo zaludnione mogą być realizowane za pomocą dronów. To z pewnością będzie tematem przyszłych debat na temat zezwolenia władz lokalnych na loty bezzałogowych statków powietrznych nad domami i dzielnicami komercyjnymi, wielkości paczek, jakie mogą przenosić, oraz ich zawartości. Drony prawdopodobnie będą odgrywać większą rolę na obszarach podmiejskich i wiejskich, a nie w gęsto zaludnionych miastach, ze względu na wyzwania regulacyjne, niezawodność i kwestie bezpieczeństwa.


Technologie routingu i ich podstawy

Podstawy technologii routingu nadal opierają się na sprawdzonych heurystykach. Te metody prób i błędów mogą zapewnić akceptowalne doświadczenie dostaw (np. liczba budynków, do których można dostarczyć paczki z tej samej zaparkowanej pozycji vanu), zwłaszcza w scenariuszach, gdzie sygnały GPS są słabe, dane map są nieaktualne lub dostawca odkrywa skrót specyficzny dla danej okolicy (np. tylnymi alejami). Dostawy ostatniej mili są realizowane przez kierowców, którzy mogą nie znać okolic, do których dostarczają, ponieważ firmy starają się zatrudniać jak największą liczbę elastycznych pracowników i obniżać bariery wejścia, aby prowadzić swoje operacje bardziej niezawodnie. Kluczowe jest zbieranie i udostępnianie lokalnych informacji o dostawach, takich jak kody dostępu potrzebne do wejścia do konkretnego budynku, aby uprościć doświadczenie dostawców oraz zapewnić wysoką jakość dostaw dla klientów końcowych. Informacje zebrane o sąsiedztwach i miastach są stale aktualizowane i prezentowane w interaktywnych aplikacjach używanych przez dostawców, aby mogli zadawać pytania i otrzymywać na nie terminowe odpowiedzi od autonomicznych agentów. Niektóre nieruchomości i dzielnice przystosowują się do dostaw ostatniej mili, oferując krótkoterminowe miejsca parkingowe blisko drzwi wejściowych lub wspólne schowki, a relacje budowane z tymi nieruchomościami mogą stać się kluczowym elementem poprawy efektywności flot dostawczych. Dialog z lokalnymi organami ścigania jest kolejnym istotnym elementem dla zrównoważonych operacji w każdym ekosystemie dostaw ostatniej mili.


Efektywność łańcucha dostaw

Chociaż dostawy ostatniej mili są najdroższą częścią operacji, firmy zajmujące się realizacją zamówień również kładą nacisk na skuteczność swojego łańcucha dostaw. Satelitarne centra realizacji i dystrybucji (które mogą być własnością lub współdzielone) zlokalizowane w pobliżu zaludnionych obszarów otrzymują masowe przesyłki z centrali, a następnie dzielą je na stacje bliżej każdej z regionów. Te centra realizacji są otwierane w mniejszych miastach, generując tysiące lokalnych miejsc pracy. Raport pokazuje, że rynek centrów realizacji zamówień, napędzany e-commerce, będzie rosnąć o prawie 14 procent rocznie do 2030 roku.


Oczekiwania klientów od dostaw e-commerce

Dostawa ostatniej mili to przede wszystkim szybkość, przystępność i elastyczność opcji dostawy. Badanie z 2024 roku pokazuje, że 80 procent konsumentów chce dostawy tego samego dnia, a trzy czwarte z nich oczekuje również darmowej dostawy i możliwości wyboru miejsca i czasu odbioru zamówienia. Co ciekawe, większość konsumentów twierdzi, że zmieniła swoje nawyki konsumpcyjne, aby zmniejszyć wpływ na środowisko i teraz poszukuje usług dostawczych, które również to robią, korzystając z ekologicznych, neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla opcji dostawy, takich jak pojazdy elektryczne. Ostatecznym celem jest bezproblemowe, pozytywne i powtarzalne doświadczenie, w którym użytkownicy końcowi wiedzą dokładnie, czego się spodziewać, gdy zamawiają online, i mogą niezawodnie otrzymać te przedmioty za każdym razem. Dostawa ostatniej mili stanowi nawet 53 procent całkowitych kosztów łańcucha dostaw, a firmy, które potrafią optymalizować koszty przy jednoczesnym przekraczaniu oczekiwań klientów, będą tymi, które przetrwają na tym trudnym rynku.


Mierzenie sukcesu floty dostawczej

Cele oparte na wskaźnikach i kluczowych wskaźnikach wydajności (KPI) są podstawą monitorowania zdrowia sieci i poprawy konkretnych doświadczeń dostaw oraz jakości dostaw dla klientów. AI i inne nowoczesne technologie są wykorzystywane do budowy systemów sprzężenia zwrotnego, gdzie kierowcy mogą dostarczać szczegóły dotyczące problemów na drodze, aby pomóc poprawić przyszłe trasy. Sygnały GPS od kier

owców dostarczających są wykorzystywane do nauki charakterystyki dowolnej okolicy i kodowania ich w rozwiązaniach mapowych, aby trasy mogły stać się bardziej efektywne i dostosować się do zmieniających się warunków parkingowych, tymczasowych zamknięć dróg i różnorodnych pojemności schowków w ciągu dnia.


Wyzwania utrzymania niskich kosztów

Niezależnie od tego, czy to duże firmy z własnym rynkiem i możliwościami realizacji w świecie dostaw paczek, czy rozwiązania dostawcze na białą etykietę z dostosowanymi produktami dla lokalnych sklepów spożywczych, aptek czy restauracji, utrzymanie niskich kosztów dostawy, aby pozostać konkurencyjnym, jest procesem wymagającym włączenia AI, ML i wzbogaconych danych klientów, aby ostatecznie wygenerować zoptymalizowane trasy dla dostawców i firm logistycznych. Te operacje ostatniej mili stwarzają możliwości zatrudnienia dla rosnącej floty dostawczej, która będzie się rozwijać, nawet gdy autonomiczne samochody staną się powszechne, ponieważ dostawy do drzwi klienta często będą wymagały obsługi na drodze przez dostawcę. Zapotrzebowanie na dostarczanie szerszego zakresu towarów w jak najkrótszym czasie, efektywnie, bezpiecznie i po konkurencyjnych cenach — napędzane w dużej mierze przez szerszy krąg konsumentów skłonnych do zakupów online w tej zabieganej, postpandemicznej erze — jest zgodne z szeregiem rozwijających się technologii, które to wszystko umożliwiają.