Free songs

Sztuczna inteligencja bada białka komórkowe

Opracowanie atlasu białek przez naukowców z Cambridge

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali atlas białek, który mapuje zachowanie białek w ludzkich komórkach, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia chorób takich jak demencja i rak. Badania te wykorzystują sztuczną inteligencję do odkrywania nowych białek i ich interakcji w ramach kondensatów komórkowych.


Publikacja atlasu białek

Opublikowany w Nature Communications atlas pozwala badaczom na identyfikację nowych białek odpowiedzialnych za różne istotne funkcje organizmu. Skupiono się na mikroskopijnych strukturach w komórkach, zwanych kondensatami, które pełnią rolę centrów organizacyjnych dla białek i są kluczowymi miejscami rozpoczęcia procesów chorobowych.


Odkrywanie nowych składników komórek

Model ten umożliwił odkrycie nowych składników w biologicznych przedziałach bezbłonowych oraz nowych zasad ich funkcjonowania. Dzięki publikacji wyników, badacze na całym świecie mogą teraz badać interesujące ich cele białkowe i powiązane z nimi systemy kondensatów.


Znaczenie kondensatów w komórkach

Komórki są zbudowane z precyzyjnie zorganizowanych cząsteczek, które spotykają się wewnątrz kondensatów. Kondensaty te są integralną częścią mechanizmu działania żywych komórek, jednak dotychczas brakowało pełnej mapy, która pokazywałaby, które białka tworzą te struktury. Atlas opracowany przez zespół z Cambridge jest pierwszą taką mapą.


Motywacje badawcze i zasady kierujące białkami

Zasady kierujące białkami w komórkach nie są w pełni zrozumiane, dlatego zespół postanowił stworzyć ten atlas, aby przewidzieć, które białka spotykają się w kondensatach. Badania te motywowała chęć zrozumienia pełnej złożoności kondensatów białkowych oraz pogłębienia dotychczasowej wiedzy na ten temat.


Wykorzystane bazy danych i sztuczna inteligencja

Wykorzystano duże bazy danych, takie jak StringDB i BioGRID, które zawierają informacje o wielu aspektach komórek oraz szczegółowe studia przypadków dotyczące poszczególnych kondensatów. Sztuczna inteligencja pozwoliła naukowcom na połączenie tych danych, mimo że są one skomplikowane, obszerne i trudne do porównania.


Nowe możliwości badawcze i interwencyjne

Dzięki atlasowi można teraz przewidzieć dokładne położenie i interakcje każdego białka w komórce. Stwarza to nowe możliwości badawcze oraz interwencji w choroby związane z nieprawidłowym tworzeniem się kondensatów.


Odkrycia nowych białek

AI odkryła białka w modelu komórkowym, które wcześniej nie były obserwowane. Jeśli te białka zostaną teraz potwierdzone w laboratorium, będzie to dowód na dokładność modeli AI. W badaniu odkryto białka, które wcześniej nie były widoczne w kondensatach, a które biorą udział w ważnych funkcjach, takich jak dystrybucja tłuszczu, tworzenie aktyny w komórkach oraz produkcja nowych białek.


Dane te mogą przyczynić się do nowych odkryć dotyczących biologicznych ról kondensatów oraz fizycznych mechanizmów ich tworzenia.