Free songs

Sztuczna Inteligencja (AI) zmienia linie lotnicze

Rewolucja w Qatar Airways

W marcu bieżącego roku, podczas targów ITB w Berlinie, świat ujrzał rewolucyjną prezentację Qatar Airways – pierwszą stewardessę opartą na sztucznej inteligencji, znaną jako Sama 2.0. To wydarzenie znacząco podkreśliło, jak technologia AI może przekształcić obsługę klienta w branży lotniczej, oferując niemalże ludzkie interakcje poprzez różnorodne platformy, takie jak telefonia, aplikacje mobilne oraz metaverse Qverse. Qatar Airways nie jest jednak jedynym przewoźnikiem, który dostrzega potencjał AI; holenderskie KLM oraz hiszpańska Iberia również inwestują w technologie, aby poprawić efektywność obsługi i personalizację doświadczeń klientów.


Znaczenie Sama 2.0 dla branży lotniczej

Sama 2.0, co w języku arabskim oznacza niebo, została stworzona przy użyciu technologii MetaHuman Creator, zachwycając nienaganną prezencją i uprzejmością na miarę prawdziwej załogi pokładowej. Projekt ten jest wyrazem dążenia do łączenia zaawansowanych technologicznie rozwiązań z empatią i personalizacją, co ma za zadanie nie tylko umożliwić, ale także uatrakcyjnić interakcje z pasażerami, nadając im bardziej ludzki wymiar.


Rozwój i możliwości Sama 2.0

Sama 2.0, początkowo ograniczona do interakcji w ramach QVerse, szybko ewoluowała, by obsługiwać zapytania w czasie rzeczywistym, oferując informacje dotyczące limitów bagażowych, procedur odprawy czy możliwości spędzania czasu podczas podróży. Znacząco skróciło to czas oczekiwania pasażerów na odpowiedzi, zwiększając ich wiarygodność i niezawodność. W przyszłości planowane jest rozszerzenie możliwości Samy, by mogła rekomendować loty oraz informować o statusie rezerwacji i dostępnych opcjach miejsc. Obecnie komunikująca się po angielsku Sama, jeszcze w tym roku ma zostać wzbogacona o kolejne języki, w tym arabski.


Integracja AI w branży lotniczej

Branża lotnicza coraz śmielej stawia na integrację z AI, widząc w niej klucz do personalizacji obsługi klienta oraz poprawy efektywności operacyjnej. Prezentacja Samy 2.0 w Berlinie stała się symbolem tej zmiany, podkreślając, że połączenie technologii i kontaktów międzyludzkich jest nie tylko możliwe, ale przede wszystkim korzystne dla całej branży. Takie podejście pozwala na lepsze rozumienie potrzeb klientów i reagowanie na nie w sposób niemal natychmiastowy.


Zastosowanie AI przez inne linie lotnicze

Inne linie lotnicze, takie jak KLM, również dostrzegają wartość dodaną płynącą z AI. Stosują ją między innymi do optymalizacji planowania lotów, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych, oraz do zarządzania zapasami, co przekłada się na mniejsze marnotrawstwo żywności i zwiększenie zrównoważenia działalności. Zastosowanie sztucznej inteligencji staje się priorytetem, który ma kluczowe znaczenie dla przyszłości i produktywności przewoźników.


Nowe standardy w obsłudze klienta dzięki AI

Integracja AI w lotnictwie nie jest już tylko wizją przyszłości, lecz staje się rzeczywistością, która kształtuje nowe standardy w obsłudze klienta. Dzięki temu pasażerowie mogą oczekiwać nie tylko wyższego poziomu personalizacji usług, ale również szybszego dostępu do niezbędnych informacji, co bez wątpienia podnosi komfort podróży i satysfakcję z usług linii lotniczych.