Free songs

iPhone 16 od Apple

Nowa seria iPhone 16 – oczekiwania i zmiany

Oczekiwania wobec nowej serii iPhone 16 są ogromne, a plotki i przecieki już teraz malują obraz tego, co Apple może zaprezentować w 2024 roku. Według najnowszych informacji, iPhone 16 ma przynieść znaczące zmiany w linii produktów, z szybszymi chipami, większymi rozmiarami dla linii Pro, ulepszeniami aparatu i nowymi przyciskami.


Przełom w ofercie Apple

To może być największa zmiana w telefonicznej ofercie Apple’a od lat. Modele Pro mają zaoferować większe wyświetlacze, odpowiednio o przekątnych 6,3 cala i 6,9 cala. Zmiany te mają dotyczyć wyłącznie modeli iPhone 16 Pro, podczas gdy standardowe modele iPhone 16 mają pozostać tej samej wielkości, co modele iPhone 15. Nowe chipy A-serii, zbudowane na najnowszym węźle 3-nanometrowym N3E, mogą przynieść znaczące ulepszenia wydajności i efektywności energetycznej.


Nowe funkcje i przyciski

Seria iPhone 16 wprowadzi innowacyjne zmiany w interfejsie użytkownika, w tym dodanie nowych przycisków, które mają na celu ułatwienie i urozmaicenie korzystania z urządzenia. Przycisk Akcji, który wcześniej był dostępny tylko w modelach iPhone 15 Pro, teraz zostanie rozszerzony na wszystkie cztery modele iPhone 16. Przycisk Zdjęć (Capture Button), również ma być wprowadzony we wszystkich modelach iPhone 16. Ten przycisk ma działać jak przycisk migawki w cyfrowym aparacie, wykrywając różne poziomy nacisku do łapania ostrości, a następnie do zrobienia zdjęcia. Użytkownicy będą mogli przesuwać palcem po powierzchni przycisku, aby przybliżać i oddalać obraz, co jest nowością w telefonach.


Nowy przycisk wyciszenia

Apple planuje również zastąpić tradycyjny przełącznik wyciszenia nowym przyciskiem, który ma oferować dodatkowe funkcje. Przycisk ten będzie mógł być programowany do szybkiego uruchamiania wybranych aplikacji lub ustawień. Te zmiany wskazują na dążenie Apple do jeszcze większej personalizacji i efektywności obsługi iPhone’a.


Ulepszenia aparatu i wideo

Aparaty w iPhone 16 mają być jednym z największych atutów tej serii. Apple planuje wprowadzić szereg ulepszeń, które mają na celu podniesienie jakości zdjęć i wideo do nowego poziomu. Standardowe modele iPhone 16 mają otrzymać nowy układ pionowych soczewek aparatu, umożliwiający rejestrowanie przestrzennego wideo dla Vision Pro. iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max mają zostać wyposażone w ulepszony 48-megapikselowy aparat Ultra Wide, co przyniesie lepszą jakość zdjęć, szczególnie w słabym oświetleniu oraz większą elastyczność w edycji i postprodukcji. Dodatkowo, iPhone 16 Pro ma mieć możliwość nagrywania przestrzennego wideo w rozdzielczości 4K.


Zoom optyczny i technologia ALD

W kwestii zoomu optycznego, zarówno iPhone 16 Pro, jak i iPhone 16 Pro Max mają oferować co najmniej 5-krotny zoom optyczny i 25-krotny zoom cyfrowy, dzięki zastosowaniu ulepszonej kamery tetaprism. Apple testuje również nową technologię powłoki antyrefleksyjnej „atomic layer deposition” (ALD), która ma zminimalizować efekty wewnętrznych odbić.


Nowości w iOS 18

iOS 18, nowa odsłona systemu operacyjnego Apple, wprowadza szereg nowych funkcji i usprawnień, mających na celu uczynienie iPhone’a 16 jeszcze bardziej osobistym, funkcjonalnym i inteligentnym urządzeniem. Nowa możliwość personalizacji ekranu głównego pozwala użytkownikom na dowolne rozmieszczanie aplikacji i widgetów. Centrum sterowania zostało przeprojektowane, oferując nowe grupy kontrolek, które można obsługiwać płynniej dzięki jednemu, ciągłemu przesunięciu w dół na ekranie głównym.


Apple Intelligence i fotografie

W dziedzinie fotografii, iOS 18 przynosi największe dotychczasowe przeprojektowanie aplikacji Zdjęcia, automatycznie organizując biblioteki zdjęć w nowym widoku i tworząc pomocne nowe kolekcje. Apple Intelligence to nowy system inteligencji osobistej dla iPhone’a, iPada i Maca, który łączy moc modeli generatywnych z kontekstem osobistym, aby dostarczać użytkownikom usługi oparte o generatywną SI. System ten jest głęboko zintegrowany z iOS 18 i wykorzystuje moc układu scalonego Apple do rozumienia i tworzenia języka oraz obrazów, podejmowania działań w różnych aplikacjach i korzystania z osobistego kontekstu, aby upraszczać i przyspieszać codzienne zadania.


Premiera i ceny iPhone 16

Apple planuje ujawnić nową serię iPhone’ów 16 na dedykowanym wydarzeniu sprzętowym we wrześniu 2024 r. Tradycyjnie, po ogłoszeniu nowych modeli iPhone’ów, ich wprowadzenie na rynek ma nastąpić mniej więcej dziesięć dni później. Na podstawie historycznych danych, przewiduje się, że Apple ogłosi iPhone’a 16 na dedykowanym wydarzeniu keynote dnia 10 września 2024 roku, a oczekiwany termin wprowadzenia na rynek to prawdopodobnie piątek, 20 września. Ceny za linię iPhone’ów 16 będą podobne do cen iPhone’ów 15 w momencie ich premiery.