Free songs

Sztuczna inteligencja poprowadziła program radiowy w Polsce

Portalowi Wirtualnemedia.pl redaktor naczelny Radia Piekary Rafał Kurowski wyjaśnił, że w sobotniej cyklicznej audycji sztuczna inteligencja Basi ma rozwijać zagadnienia, podrzucane jej przez zespół redakcyjny. Część muzyczną przygotowuje już redakcyjny zespół. Program ma mieć charakter eksperymentu antenowego i wakacyjnej zabawy, która ma trwać do pierwszej soboty września.

Dalsze losy formatu mają zależeć od oceny słuchaczy. Jeśli odbiór będzie dobry, rozważane będzie przydzielenie Basi wczesnoporannego pasma, które dotychczas nie ma prowadzącego.

Sztuczna inteligencja, jako autorka audycji, ma być odpowiedzialna za tworzenie treści prezenterskich dopasowanych do tematyki i założonych cech programu oraz za generowanie plików audio z wejściami wirtualnej prezenterki.

Naczelny należącego do samorządu Piekar Śląskich Radia Piekary zapewnił, że zatrudnienie AI do prowadzenia programu pozostanie bez wpływu na politykę kadrową redakcji – nikt z zatrudnionych w redakcji nie straci pracy.

Czy dziennikarze mogą czuć się rzeczywiście bezpieczni w obliczu rozwijającej się technologii?

Wydaje się, że nie do końca. Bowiem według portalu Neurosciencenews sztuczna inteligencja GPT-4 (AI) prześcignęła już ludzi w teście kreatywności. University of Montana przeprowadził badanie, w którym porównano możliwości twórcze maszyny i studentów. Okazało się, że odpowiedzi sieci neuronowej znajdują się na liście najbardziej oryginalnych.

Sygnał Radia Piekary można odbierać w aglomeracji śląskiej na 88,7 FM, za pośrednictwem streamingu na radiopiekary.pl oraz w aplikacji dostępnej w Google Play i Apple a także w DAB+ z nadajników w Bielsku-Białej i Gliwicach. W pierwszym półroczu 2023 roku średni dobowy udział słuchania rozgłośni w Aglomeracji Śląskiej wyniósł 2,6 proc.


źródło: wirtualnemedia.pl