Free songs

System AI pomaga ratować zaginionych turystów

Nowy system dronów oparty na AI

Zespół inżynierów z Uniwersytetu w Glasgow opracował system dronów oparty na sztucznej inteligencji, który wspomaga poszukiwania zaginionych turystów w trudno dostępnych terenach. Jan-Hendrik Ewers, David Anderson i Douglas Thomson opisali swoje badania w artykule opublikowanym na serwerze preprintów arXiv.


Popularność wędrówek w szkockich Highlandach

W ostatnich dekadach wędrówki po szkockich Highlandach zyskały na popularności. Dziki krajobraz oferuje niepowtarzalne widoki, a odległe lokalizacje pozwalają turystom na kontakt z naturą. Niestety, wędrówki te mogą być niebezpieczne – turyści mogą się zgubić lub doznać urazów. Każdego roku wiele osób potrzebuje pomocy ratowników. W związku z tym, zespoły ratownicze stosują zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne techniki poszukiwawcze, aby odnaleźć zaginionych.


Wykorzystanie dronów w poszukiwaniach

W ostatnich latach poszukiwacze zaczęli korzystać z dronów, które dzięki swojej wysokości mogą szybciej przeszukać większe obszary niż poszukiwania piesze. Drony pozwalają również dostrzec ślady, które mogą być niewidoczne z ziemi, takie jak zgnieciona roślinność. Zespół z Uniwersytetu w Glasgow postanowił sprawdzić, czy dodanie sztucznej inteligencji do technologii dronów może poprawić efektywność poszukiwań.


Stworzenie modelu AI

Inżynierowie stworzyli model AI, wykorzystując zestawy danych pokazujące trasy osób, które zgubiły się i zostały odnalezione przez ekipy ratunkowe na całym świecie. Dodali również istotne informacje, takie jak wiek turystów, powód wędrówki, a także czy podróżowali sami, pieszo czy na koniu lub innym środku transportu.


Analiza danych geograficznych

Zebrali również dane geograficzne dotyczące zarówno tras przemierzanych przez zaginionych, jak i miejsc, gdzie zostali odnalezieni, uwzględniając takie elementy jak rzeki, strumienie, drogi czy otwarte przestrzenie. Następnie dodali specyficzne dane dotyczące geografii Szkocji. Model był wielokrotnie testowany, reprezentując symulowane poszukiwania, aż wyznaczył najbardziej prawdopodobne trasy, którymi mógłby poruszać się zaginiony turysta. Dron był następnie instruowany, aby najpierw przeszukiwać te trasy.


Porównanie z tradycyjnymi metodami

W testach systemu w porównaniu z tradycyjnymi metodami, takimi jak technika „kosiarki”, nowy system odnajdywał zaginionych turystów częściej – w 19% przypadków w porównaniu do 8-12% przypadków przy użyciu tradycyjnych metod. Badacze sugerują, że większa ilość danych mogłaby jeszcze bardziej zwiększyć dokładność systemu, co ostatecznie mogłoby przyczynić się do ratowania życia.