Free songs

Paul McCartney z AI dogrywają utwór Beatlesów

Technologia spotyka się z muzyką

Sir Paul McCartney zdecydował się wykorzystać sztuczną inteligencję, aby wskrzesić nieukończony kawałek Beatlesów. Dzięki AI możliwe było odzyskanie głosu Johna Lennona z archiwalnego nagrania, co umożliwiło zakończenie pracy nad piosenką, której premiera jest zaplanowana na koniec roku. Jest to przełomowe wykorzystanie AI w muzyce, pokazujące niesamowite możliwości nowych technologii i otwierające nowe możliwości dla artystów.


Zaginiony utwór Lennona

Projekt ma swoje korzenie w 1978 roku, gdy Lennon nagrał demo utworu „Now And Then„. Mimo że utwór ten rozważano jako możliwy powrót Beatlesów w 1995 roku, dopiero teraz, dzięki postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji, jego ukończenie stało się możliwe. McCartney, w rozmowie z BBC Radio 4, podzielił się szczegółami procesu wykorzystania AI do analizy i rekonstrukcji głosu Lennona, co pozwoliło na stworzenie czegoś, co dotąd wydawało się niemożliwe.


Technologia jako most między przeszłością a teraźniejszością

Ta inicjatywa nie jest tylko technologicznym osiągnięciem; jest symbolicznym mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością, demonstrując, jak nowoczesne narzędzia mogą służyć do ożywiania kulturowego dziedzictwa. Efekt końcowy tej pracy to połączenie talentu jednego z największych muzyków naszych czasów z zaawansowaną technologią, mające szansę zachwycić fanów Beatlesów i zainspirować przyszłe pokolenia do eksploracji nowych możliwości kreatywnych.


Nowe horyzonty w muzyce i sztuce

Ten przypadek rzuca światło na istotne pytania dotyczące przyszłości muzyki i sztuki: w jakim stopniu technologia może wspierać twórczość, jakie nowe formy artystycznej ekspresji mogą powstać dzięki wykorzystaniu AI, oraz jak zachować ludzką esencję w erze cyfrowej reprodukcji. Pytania te są obecnie bardziej istotne niż kiedykolwiek, gdy granice między technologią a sztuką stają się coraz bardziej płynne.


Sztuka i technologia: tworzenie wspólnie przyszłości

Projekt McCartneya z wykorzystaniem AI nie tylko oddaje hołd zmarłemu Lennonowi i dziedzictwu Beatlesów, ale także pokazuje wiarę w nieograniczone możliwości przyszłości, gdzie sztuka i technologia mogą współpracować, przekraczając dotychczasowe bariery.