Free songs
TV-Cyfrowa

Nowa platforma VOD od TVN Discovery i Cyfrowego Polsatu

Discovery i Cyfrowy Polsat podpisały umowę joint venture dotyczącą utworzenia wspólnej platformy OTT dostępnej na rynku polskim oraz na rynkach międzynarodowych. Nowy serwis zapewni widzom dostęp do polskich filmów, seriali, dokumentów, programów sportowych oraz rozrywkowych w jednym miejscu. W ofercie znajdzie się szeroki zakres lokalnych produkcji TVN, Polsatu, kontent zakupiony u zewnętrznych producentów, a także produkcje własne.

Do tej pory grupa TVN Discovery oferowała własną platformę VOD, czyli player.pl, natomiast w rękach Cyfrowego Polsatu znajdowała się ipla. Spółki te uchodziły do tej pory raczej za zaciekłych rywali, ale teraz mamy do czynienia z interesującym posunięciem. Zarówno TVN Discovery, jak i Cyfrowy Polsat ogłosiły współpracę, w ramach której powstanie nowa usługa VOD.

Co znajdziemy na platformie TVN i Polsatu?

W ramach usługi VOD od TVN Discovery i Cyfrowego Polsatu mamy uzyskać dostęp do produkcji obydwu firm. Docelowo będą to filmy, seriale, programy dokumentalne, sportowe, a także rozrywkowe.

Co ciekawe połączone siły TVN i Polsatu mają również wspólnie finansować nowe treści. Firmy te chcą również, aby ich zawartość mogła trafić do odbiorcy zagranicznego. Nowa usługa VOD ma początkowo wystartować jako AVOD (czyli będzie darmowa, ale umieszczone będą tam reklamy). Dopiero później planowane jest wprowadzenie modelu SVOD (tj. abonamentowego). Platforma ma działać w sposób niezależny biznesowo i być otwarta na nowych dostawców, a więc być może należy spodziewać się agregowania treści od innych polskich dystrybutorów.

Dzisiaj widzowie oczekują łatwego dostępu do ulubionych programów w jednym miejscu. Nasz serwis będzie właśnie taką platformą umożliwiającą o każdej porze i w każdym miejscu oglądanie najbardziej popularnych seriali, filmów i programów skierowanych do polskiego odbiorcy – mówi Kasia Kieli, Prezes i Dyrektor Zarządzająca Discovery w regionie EMEA.

W ciągu ostatnich kilku lat na całym świecie następuje proces agregowania treści, dzięki czemu powstały międzynarodowe serwisy OTT o globalnym zasięgu (jak np. Netflix). Nadawcy także łączą swoje zasoby, tworząc komplementarne serwisy o lokalnym charakterze, uwzględniające specyficzne potrzeby i upodobania widzów. Discovery realizuje już tego typu przedsięwzięcie na rynku niemieckim.

To nowe wspólne przedsięwzięcie wpisuje się w naszą strategię międzynarodową. Wierzymy, że właśnie teraz jest najlepszy moment, aby nadawcy telewizyjni tworzyli wspólnie produkty odpowiadające na potrzeby konsumentów. Polscy widzowie mają dostęp do wielu serwisów z produkcjami międzynarodowymi, a nasza inicjatywa będzie dla nich naturalną platformą oferującą polskie treści – dodaje Kasia Kieli.

Cieszymy się, że współtworzymy projekt, który może stać się realną konkurencją dla międzynarodowych serwisów. Mamy ambicje, aby platforma oferowała najlepsze i najwyższej jakości rozwiązania technologiczne. Szczególnie ważne jest to, że ten pełen wyzwań projekt może powstać właśnie w Polsce. Dzięki temu polski kontent będzie mógł trafić również do międzynarodowego widza – mówi Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus.

Platforma będzie podmiotem niezależnym biznesowo.

Jej skala powoduje, że będzie ofertą zarówno dla producentów dostarczających polski i międzynarodowy kontent, jak i dla klientów reklamowych. Model biznesowy zakłada otwartą i powszechną dostępność serwisu dla każdego internauty. Platforma będzie otwarta na współpracę z różnymi dostawcami treści. Wspólne przedsięwzięcie zostanie uruchomione po uzyskaniu zgody regulatora. Początkowo będą oferowane usługi AVOD (bezpłatny dostęp dzięki reklamom), w dalszej kolejności planowane jest włączenie usług w modelu SVOD (płatna subskrypcja).

Platformy Player.pl (należąca do TVN Discovery Polska) i Ipla.tv (należąca do Cyfrowego Polsatu) pozostaną dostępne dla widzów, a ich przyszły kształt będzie określony w najbliższym czasie.


źródło: hdtvpolska.com i media2.pl