Free songs

MouthPad czyli kontroler dla ludzi sparaliżowanych

Innowacyjne rozwiązania startupu Augmental

Startup Augmental, założony przez Tomása Vegę, wprowadza nowatorskie rozwiązania umożliwiające osobom z niepełnosprawnościami swobodną interakcję z komputerami i smartfonami przy użyciu języka i ruchów głowy.


Inspiracja założyciela

Tomás Vega, współzałożyciel i CEO Augmental, od najmłodszych lat fascynował się technologią. Już jako dziecko, borykając się z jąkaniem, odkrył moc technologii w przezwyciężaniu osobistych ograniczeń. Klawiatura i myszka pozwoliły mu na swobodną ekspresję, co zainspirowało go do poświęcenia życia na rozwój technologii wspierających osoby z niepełnosprawnościami.


Pierwszy produkt: MouthPad

Pierwszym produktem Augmental jest MouthPad, urządzenie umieszczane na podniebieniu, które za pomocą czujników ruchu i ciśnienia przekłada gesty języka i głowy na ruchy kursora i kliknięcia. Użytkownicy mogą przewijać strony, klikać i wykonywać różne czynności za pomocą prostych ruchów języka i głowy.


Potencjał języka

„Duża część mózgu jest odpowiedzialna za kontrolowanie pozycji języka,” tłumaczy Vega. „Język składa się z ośmiu mięśni, z których większość to wolnokurczliwe włókna mięśniowe, co oznacza, że nie męczą się tak szybko. Dlaczego więc nie wykorzystać tego potencjału?”


Codzienne zastosowanie MouthPada

MouthPad już teraz jest używany przez osoby z urazami rdzenia kręgowego, umożliwiając im niezależne korzystanie z ulubionych urządzeń. Jedna z użytkowniczek, studiująca matematykę i informatykę, używa MouthPada do pisania formuł matematycznych i pracy w bibliotece. Dzięki temu urządzeniu może samodzielnie notować na zajęciach i bawić się z przyjaciółmi, co zwiększa jej niezależność.


Misja Augmental

Celem Augmental jest zwiększenie dostępności technologii, które stały się integralną częścią naszego życia. Vega wierzy, że osoba z poważnym uszkodzeniem ręki powinna być w stanie korzystać z telefonu czy tabletu równie sprawnie jak osoba bez takich ograniczeń.


Historia założenia firmy

Vega spotkał swojego przyszłego współzałożyciela, Cortena Singera, w 2012 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Cztery lata później dołączył do MIT, gdzie kontynuował swoje badania w Media Lab pod okiem Pattie Maes. Tam rozwijał różne technologie, w tym urządzenia noszone pomagające w dostępie do informacji online, poprawie snu i regulacji emocji.


Przełomowy prototyp

Jednak to internship w Neuralink skłonił Vegę do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla interfejsów mózg-komputer. W ostatnim semestrze na MIT zbudował prototyp MouthPada, który okazał się przełomowy.


Plany na przyszłość

Augmental dąży do uzyskania certyfikacji FDA, co umożliwi użytkownikom kontrolowanie wózków inwalidzkich i robotycznych ramion oraz uzyskanie zwrotu kosztów z ubezpieczenia. Pracują również nad kolejną wersją systemu, która będzie reagować na szept i bardziej subtelne ruchy organów mowy wewnętrznej.


Przyszłość interakcji z technologią

Vega jest optymistą co do przyszłości Augmental i jego roli w rozwijającym się świecie cyfrowym. „Chcemy dostarczyć zawsze dostępny, niezawodny i prywatny interfejs do inteligencji,” mówi. „Uważamy, że to najbardziej ekspresyjny, noszony i bezdotykowy system wprowadzania danych, jaki kiedykolwiek stworzono.”


MouthPad: zmieniające życie rozwiązanie

MouthPad to przykład na to, jak technologia może zmieniać życie, dając osobom z niepełnosprawnościami nowe możliwości i większą niezależność. Augmental pokazuje, że przyszłość interakcji z technologią może być dostępna dla każdego.