Free songs
TV-Cyfrowa

Komunikat KRRiT – zamiana DVB-T na DVB-T2/HEVC (H.265)

Do 30 czerwca 2022 r., na terenie Polski, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony bardziej nowoczesnym i efektywnym systemem odbioru DVB-T2/HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2).

KRRiT zaleca nabywcom nowych telewizorów, szczególnie tych, oferowanych w atrakcyjnych cenach, aby zwracali uwagę na to, czy są one dostosowane do odbioru nowego systemu kodowania obrazu.

Aby odbierać telewizję naziemną, właściciele telewizorów niespełniających wymagań nowego systemu DVB-T2/HEVC, będę musieli liczyć się z koniecznością zakupu zewnętrznego dekodera.

Szczegółowe informacje o terminie wprowadzenia DVB-T2/HEVC w Polsce znajdują się w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji na str. 16 i 17:

Pełny tekst rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z 07.10.2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.


TVP wprowadzi dekoder hybrydowy z opcją nPVR i dostępem do VOD, do obsługi DVB-T2.

Dekoder ma trafić na rynek w 2022 roku – w okresie, w którym polska telewizja naziemna będzie przechodzić transformację ze standardu DVB-T na DVB-T2. Zmiana jest konieczna, by zwolnić częstotliwości 470-790 MHz dla operatorów komórkowych wprowadzających do swoich ofert sieć 5G. Przy okazji zmiany formatu nadawcy będą mogli oferować swoje kanały w wyższej rozdzielczości, jednak jednocześnie starsze telewizory utracą możliwość ich odbioru.

W tym właśnie ma przede wszystkim pomóc dekoder Telewizji Polskiej.

Centrum Informacji TVP potwierdziło zamiar publicznego nadawcy, o którym mówiło się od dłuższego czasu: Telewizja Polska, mając świadomość, że nie wszystkie odbiorniki telewizyjne będą w stanie obsłużyć DVB-T2 oraz chcąc uniknąć wykluczenia telewizyjnego, udostępni widzom dekoder hybrydowy pozwalający oglądać audycje nadawane w nowym standardzie na odbiornikach telewizyjnych starego typu (za: Wirtualne Media).


żródło: hdtvpolska.com