Free songs

Generatywna AI tworzy fotografie mebli

Wyzwania związane z sesjami zdjęciowymi mebli

Kupując sofę online, mało kto zastanawia się nad tym, jak wyglądają wnętrza w tle zdjęć produktów. Sesje zdjęciowe dla nowych kolekcji mebli to kosztowny i skomplikowany proces, który wymaga dużych nakładów finansowych i logistycznych. Dlatego francuski startup Presti, założony w listopadzie 2022 roku, postanowił wykorzystać generatywną AI, aby z jednego zdjęcia produktu stworzyć realistyczne fotografie w stylu życia. Firma właśnie pozyskała 3,5 miliona dolarów w rundzie seed prowadzonej przez globalną firmę inwestycyjną Partech, z udziałem kilku aniołów biznesu.


Problemy firm meblarskich z wizualizacją produktów

Założyciele Presti szybko zorientowali się, że tworzenie wizualizacji produktów to proces, który zajmuje dużo czasu, kosztuje dużo pieniędzy i brakuje prostego rozwiązania. Mimo że na początku nie skupiali się wyłącznie na firmach meblarskich, szybko zauważyli, że to właśnie te firmy mają szczególnie trudne do rozwiązania problemy.


Koszty logistyczne sesji zdjęciowych

Sesje zdjęciowe wymagały wynajmu eleganckich domów i transportu produktów, co wiązało się z wysokimi kosztami logistycznymi. Planowanie takich sesji odbywało się z dużym wyprzedzeniem, co generowało dodatkowe koszty rzędu setek tysięcy, a nawet milionów euro rocznie. Presti opiera się na modelu Stable Diffusion XL, który został dostosowany i przetrenowany, aby lepiej odpowiadać na potrzeby branży meblarskiej.


Problemy z pierwszą wersją modelu AI

Pierwsze próby użycia standardowej wersji Stable Diffusion XL wykazały problemy z perspektywą i dokładnością odwzorowania produktów, np. dodawanie niepotrzebnych elementów do mebli. Dlatego zespół postanowił stworzyć specjalistyczny zbiór danych, obejmujący ponad 75 000 zdjęć wysokiej jakości mebli, aby wzmocnić proces uczenia modelu.


Dodawanie akcesoriów do zdjęć

Presti oferuje również możliwość dodawania akcesoriów do generowanych zdjęć. Dzięki temu, na przykład, poduszki na nowej sofie będą wyglądały realistycznie, rzucając cień na mebel. Startup pracuje także nad możliwością zmiany tekstur i kolorów mebli, co ułatwi firmom meblarskim wprowadzanie nowych produktów.


Potencjalne zagrożenia dla fotografów

Jednakże, nowe technologie mogą nie spodobać się niezależnym fotografom, którzy mogą obawiać się utraty zleceń. Otwartą kwestią pozostaje również, czy generowane przez maszynę obrazy będą w stanie całkowicie zastąpić kreatywność i oryginalność fizycznych sesji zdjęciowych, w których uczestniczą styliści.


Współpraca z firmami meblarskimi

Presti współpracuje głównie z średniej wielkości firmami meblarskimi, ale ma również strategiczne partnerstwo z Maisons du Monde, jednym z największych sprzedawców mebli we Francji. Poza Partech, w startup zainwestowali także Maxime Brousse, Thibaud Elzière, Julien Hirth, Abou Laraki i Rémi Lemonnier.