Free songs

AI w polskich firmach

Sztuczna inteligencja w firmach

Adaptacja sztucznej inteligencji (AI) w polskich firmach rośnie, ale wymaga większej świadomości i bezpieczeństwa. Częstym zjawiskiem w korporacjach jest Shadow AI – korzystanie z narzędzi AI bez wiedzy działu IT, co może prowadzić do przypadkowego udostępnienia prywatnych danych zewnętrznym podmiotom.


Wszechstronne możliwości AI w firmach

AI usprawnia działania firm, m.in. przez automatyzację procesów i poprawę wydajności pracowników. Zastosowania obejmują analizę danych, monitoring wideo oraz tłumaczenia, co przyczynia się do wzrostu produktywności.


Trend wdrażania AI w Polsce

Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega potencjał AI. Z badań PIE wynika, że w Polsce AI najczęściej wdrażają duże firmy. Raport EY pokazuje, że prawie połowa firm wdraża technologie AI, często korzystając z pomocy zewnętrznych ekspertów.


Główne cele wdrażania AI

Głównym motorem wdrożeń AI jest usprawnienie obsługi klienta oraz procesów wewnętrznych. Wprowadzenie AI umożliwia również zwiększenie konkurencyjności oraz ograniczenie niedoborów kadrowych.


Korzyści i wyzwania AI

Wzrost produktywności to istotna korzyść wynikająca z AI. Badania pokazują, że cztery na pięć firm osiąga zamierzone korzyści z wdrożeń, szczególnie w obszarach compliance, marketingu i sprzedaży.


Problem Shadow AI

Shadow AI jest problemem, gdy pracownicy korzystają z narzędzi AI bez wiedzy IT. Eksperci zalecają integrację AI w firmowych systemach, aby minimalizować ryzyko i zapewnić kontrolę nad danymi.


Sektory o dużej ekspozycji na AI

W branży finansowej i ubezpieczeniowej AI automatyzuje procesy oraz wspiera analizę danych. Wysoką ekspozycję na AI obserwuje się także w edukacji i IT.


Wyzwania społeczne związane z AI

Zastosowanie AI budzi mieszane emocje. Blisko 26 proc. badanych widzi korzyści, ale aż 33 proc. obawia się negatywnych skutków AI dla rynku pracy.


Trendy wdrożeniowe AI w Polsce

Polskie firmy zmagają się z wyzwaniami w implementacji AI, takimi jak stosunkowo niskie koszty pracy, które nie sprzyjają automatyzacji. Obawy dotyczą również przetwarzania danych na zewnętrznych serwerach.


Wydarzenia branżowe

O trendach AI można było rozmawiać na wydarzeniu Synology Experience Day, które przyciągnęło ekspertów i klientów biznesowych zainteresowanych rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa danych.


Zawody zagrożone automatyzacją

Wg raportu PIE, AI może wpłynąć na 3,68 mln miejsc pracy w Polsce, szczególnie w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji, takich jak finansiści, prawnicy i programiści.


Kobiety bardziej narażone na AI

Kobiety częściej niż mężczyźni wykonują prace narażone na automatyzację. Wymaga to większej gotowości na zmiany i dostosowania kompetencji.