You are here:
Instalacje TV-SAT - DIOMAR Sp. z o.o.Stacje czołowe i multiswitcheCyfrowa Stacja Czołowa TANGRAMCyfrowa Stacja Czołowa CHAMELEONPolska będzie europejskim liderem 5G

Celem dokumentu, który podpisano w Ministerstwie Cyfryzacji jest nawiązanie współpracy pomiędzy państwem, jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami w celu wdrożenia w Polsce sieci piątej generacji.

Chcemy, żeby Polska była europejskim liderem w technologii 5G - zapowiada minister cyfryzacji Anna Streżyńska, inicjator Porozumienia na rzecz Strategii 5G dla Polski.

Oprócz ministerstwa cyfryzacji sygnatariuszami porozumienia są także przedstawiciele operatorów, dostawców infrastruktury, sprzętu i rozwiązań w zakresie telekomunikacji, instytucji badawczo-rozwojowych, izb gospodarczych oraz uczelni technicznych. Jak zaznaczyli organizatorzy, porozumienie na rzecz Strategii "5G dla Polski" jest otwarte na nowych członków.

W najbliższym czasie Ministerstwo Cyfryzacji planuje zaprosić do niego przedstawicieli władz samorządowych.

Liczę, że wypracowane w ramach Porozumienia kluczowe kierunki pozwolą do końca br. stworzyć rządową strategię 5G dla Polski - mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Sygnatariusze zobowiązują się do dołożenia starań w celu stworzenia dokumentu wyznaczającego kierunek realizacji budowy sieci 5G w Polsce.

5G to nowe możliwości dla konsumentów i przedsiębiorców, nowe modele biznesowe i rozwiązania, których dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie precyzyjnie opisać. Dlatego tak wiele krajów na całym świecie patrzy na wdrożenie 5G nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego. Chcemy, żeby technologia 5G była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce wybić się na wyższy poziom. To wielka szansa dla Polski - mówi Anna Streżyńska.

Sieć 5G to kolejny etap w rozwoju sieci telekomunikacyjnych.

Pozwoli ona na wymianę danych znacznie szybszą, bardziej stabilną i uwzględniającą więcej urządzeń.

W sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i niezliczone inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą będą przekształcać całe sektory naszej gospodarki - od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.

Strategia 5G dla Polski ma być pierwszym krokiem w realizacji rozwoju sieci piątej generacji, wynikającymi z wdrażania Jednolitego Rynku Cyfrowego.

Ważne, byśmy umieli skorzystać z szansy jaka przed nami stoi - dzięki współpracy i rozumieniu wspólnego interesu, jakim jest rozwój całego kraju i każdej lokalnej wspólnoty. Wierzę, że to pozwoli nam być liderem we wdrażaniu sieci 5G w Europie - podkreśla minister cyfryzacji Anna Streżyńska.źródło: 

Ministerstwo Cyfryzacji / media2.pl