You are here:
Instalacje TV-SAT - DIOMAR Sp. z o.o.Stacje czołowe i multiswitcheCyfrowa Stacja Czołowa TANGRAMCyfrowa Stacja Czołowa CHAMELEONPierwsza transmisja TVP z dźwiękiem Dolby Atmos

Widzowie w Polsce po raz pierwszy w historii mogli obejrzeć mecz piłkarski na żywo z wykorzystaniem technologii dźwięku Dolby Atmos. Telewizja Polska 12 czerwca transmitowała mecz towarzyszki Polska - Litwa z realistycznym dźwiękiem Dolby Atmos.

TVP jest pierwszym na świecie nadawcą publicznym, który udostępnił transmisję na żywo z dźwiękiem Dolby Atmos w krajowej dystrybucji - bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń.

Realizację tego projektu umożliwił specjalny wóz transmisyjny wyposażony w system odsłuchu audio 5.1.4 pozwalający na produkcję realistycznego dźwięku na żywo. Dziesięciokanałowy (5.1.4) dźwięk zintegrowany z sygnałem HD-SDI był przesyłany ze stadionu łączem światłowodowym do siedziby TVP, a następnie kodowany przy użyciu kodera Dolby Atmos. W porównaniu ze standardową transmisją dźwięku, rejestracja realistycznego dźwięku wymagała zmiany tylko jednego mikrofonu na stadionie -- mikrofon surround 5.1 został zastąpiony mikrofonem 3D.

TVP nadała transmisję na żywo z dźwiękiem Dolby Atmos 12 czerwca i była to relacja z meczu towarzyskiego Polska-Litwa przed Mistrzostwami Świata.

Nadawca publiczny odnotował fenomenalne wyniki oglądalności -- do 8,2 miliona w ostatniej minucie, co stanowi rekord, a średnia oglądalność meczu wyniosła 6,3 miliona widzów. Wyniki te zapewniły TVP 46,5-procentowy udział w rynku podczas transmisji na żywo.
Dolby Atmos emituje dźwięk poruszający się w trzech wymiarach, który można precyzyjnie umiejscowić, w tym także nad głową. W ten sposób zapewnia odbiorcom realistyczne wrażenia akustyczne, a kibicom -- najbardziej wciągającą i pełną emocji rozrywkę.źródło: 

media.pl / TVP