You are here:
Instalacje TV-SAT - DIOMAR Sp. z o.o.Stacje czołowe i multiswitcheCyfrowa Stacja Czołowa TANGRAMCyfrowa Stacja Czołowa CHAMELEONJednolity rynek cyfrowy

Ministerstwo cyfryzacji aktywnie wspiera prace nad projektem budowy jednolitego rynku cyfrowego (JRC). Według Komisji Europejskiej ten liczący pół miliarda ludzi rynek może przynieść korzyści wielkości ponad 415 mld euro rocznie.

Cyfrowa Europa się rozpędza, a Polska nadaje jej tempo. To szansa zarówno dla nas jako kraju, tworzącego nowoczesną gospodarkę, ale też dla Europy jako projektu politycznego. Cyfryzacja zbliża. Szubert jako Pełnomocnik Rządu ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego współpracuje z kilkoma resortami, które zajmują się tematyką cyfrową i reprezentuje rząd tam, gdzie omawiana jest tematyka cyfrowa. - To oczywiście nie tylko UE, nie zapominajmy o różnych forach ONZ, OECD - wszędzie tam mówi się np. o danych nieosobowych. Nie może nas tam nie być, ponieważ dane to szansa rozwojowa Polski na miarę ropy - mówi Krzysztof Szubert, wiceminister cyfryzacji.

Od grudnia 2016 roku ministerstwo prowadzi kampanię na rzecz swobodnego przepływu takich danych.

To jeden z najważniejszych projektów międzynarodowych resortu. Za zaangażowaniem rządu w ten obszar zdecydowała tak szybko rosnąca ilość danych przemysłowych, która zmienia rzeczywistość gospodarczą. Modele rozwoju gospodarek, oparte dotychczas o geopolitykę i zasoby naturalne zaczynają bazować na wytwarzaniu i przetwarzaniu danych przemysłowych. Tworzy się data-economy - dane stają się najważniejszym surowcem przyszłości, który wymaga szybkiego wprowadzenia nowej, zliberalizowanej polityki. Rozwój zaawansowanych technologii automatyki, robotyki, rozwiązań chmurowych, e-zdrowia, łączności 5G, Internetu rzeczy, transportu autonomicznego i sztucznej inteligencji będzie od niej zależał.

Dobra polityka cyfrowa wymaga szerokich sojuszy i obecności tam, gdzie wcześniej nas nie było. Jednolity rynek to wspólny wysiłek państw. Zyska na tym każdy pod warunkiem, że stworzymy go szybko. Chodzi nie tylko o rynek wewnętrzny, ale też stworzenie przewagi konkurencyjnej w grze globalnej - przekonuje minister Szubert.

Według najnowszego raportu, przygotowanego na zlecenie ministerstwa cyfryzacji, dostęp oraz odpowiednia analiza i wykorzystanie danych wpływają na produktywności polskiej gospodarki już w ponad 48 proc. i w 46 proc. na PKB UE. Działania ministerstwa ustawiły Polskę w pozycji lidera tematu danych w Europie. Rządowi zależało na utworzeniu jasnego prawa, dzięki któremu bariery w przepływie danych zostaną w Unii zniesione. Polska, jednocząc wokół siebie kilkanaście krajów UE, doprowadziła do tego, że ten postulat powoli staje się faktem.

Budowanie jednolitego rynku cyfrowego będzie głównym obszarem międzynarodowego zainteresowania ministerstwa cyfryzacji w najbliższym czasie.

Jest to jednak zagadnienie bardzo szerokie. - Batalia o zakaz lokalizacji danych jeszcze nie skończyła, a już musimy myśleć o dalszych krokach, których dobra polityka wobec danych - także globalna - wymaga. Musimy wzmacniać Grupę Wyszehradzką, której zdanie w sprawach cyfrowych jest języczkiem u wagi w procesie decyzyjnym UE. Tak czy inaczej, zależy nam na silnej i niepodzielnej Unii. Sprawy cyfrowe to dobre narzędzie, aby to osiągnąć - podsumowuje Krzysztof Szubert.źródło: 

Ministerstwo Cyfryzacji