You are here:
Instalacje TV-SAT - DIOMAR Sp. z o.o.Stacje czołowe i multiswitcheCyfrowa Stacja Czołowa TANGRAMCyfrowa Stacja Czołowa CHAMELEONCyfrowa koncesja dla TV Trwam.

Prawicowi politycy od kilku dni walczą o cyfrową koncesję dla TV Trwam, telewizyjnej stacji ojca Rydzyka która wspiera ich środowiska polityczne. Solidarna Polska chce postawić Jana Dworaka przed Trybunał Stanu, jeśli KRRiT nie zmieni swojej decyzji.

W konkursie na cztery wolne miejsca w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) startowało kilkudziesięciu nadawców. Miejsce w cyfrze przypadło dla stacji Eska TV, Polo TV, TTV oraz ATM Rozrywka. Pozostali nadawcy przegrali w konkursie, jednak tylko TV Trwam od kilku dni toczy propagandową akcję, której celem jest wymuszenie na KRRiT zmiany wyników konkursu. Nie było trudne do przewidzenia, że protest Radia Maryja i TV Trwam szybko podchwycą prawicowi politycy, którzy często goszczą w mediach ojca Tadeusza Rydzyka , gdzie mogą liczyć także na medialne poparcie podczas wyborów.

Przypomnijmy, że od kilku dni Radio Maryja na swojej antenie emituje apel do słuchaczy, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk prosi o modlitwę i zbieranie podpisów. Sprawę nagłaśniają także prawicowe media strasząc, że z powodu braku koncesji TV Trwam zniknie z sieci kablowych, co jest nieprawdą (w dotychczasowej koncesji TV Trwam nic się nie zmienia). Sprawą zainteresował się także Episkopat, z kolei Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wystosowało do KRRiT żądane o TV Trwam w telewizji cyfrowej. Sprawą cyfrowych koncesji zainteresowała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Teraz pojawiły się groźby pod adresem szefa KRRiT. Klub Solidarnej Polski w sobotę poinformował o rozpoczęciu zbieranie podpisów pod wstępnym wnioskiem o postawienie szefa KRRiT Jana Dworaka przed Trybunałem Stanu.

- Decyzja Rady w sprawie koncesji na multipleksie cyfrowym dla Telewizji Trwam to wyraz dyskryminacji i łamania konstytucji. Decyzja w sprawie TV Trwam w naszym przekonaniu jest wyrazem dyskryminacji i jawnego łamania podstawowych zasad polskiej konstytucji w zakresie wolności dostępu do informacji, w zakresie równego traktowania wszystkich podmiotów, które mają prawo w tej sprawie składać wnioski i występować o funkcjonowanie w obszarze przestrzeni publicznej - powiedział podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

Politycy Solidarnej Polski podkreślali jednocześnie, iż mają nadzieję, że w KRRiT "nastąpi otrzeźwienie", ponowna weryfikacja decyzji w sprawie TV Trwam i wniosek o postawienie Dworaka przed Trybunałem Stanu nie będzie konieczny.

W ubiegłym tygodniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi rozstrzygnięcia konkursu na rozszerzenie koncesji na nadawanie satelitarne naziemne w sygnale multipleksu pierwszego KRRiT poinformowała, że nie podjęła jeszcze decyzji, kończącej proces odwoławczy od decyzji z lipca 2011 roku. Zgodnie ze złożoną pod koniec grudnia 2011 roku na forum Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zapowiedzią, Przewodniczący do końca stycznia, na podstawie uchwały KRRiT, podejmie decyzję kończącą tryb odwoławczy.

źródło: 

media2.pl