You are here:
Instalacje TV-SAT - DIOMAR Sp. z o.o.Stacje czołowe i multiswitcheCyfrowa Stacja Czołowa TANGRAMCyfrowa Stacja Czołowa CHAMELEONFacebook dla dzieci ?

Założyciel portalu społecznościowego zapowiada "walkę", by dzieciom poniżej 13. roku życia umożliwić dostęp do jego serwisu. Obecnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (w Polsce także) założenie konta na Facebooku przez dzieci poniżej 13. roku życia jest niemożliwe (przy założeniu, że użytkownik poda prawdziwą datę urodzin). Mark Zuckerberg chce jednak zniesienia tych ograniczeń. Założyciel Facebooka wierzy, że jego serwis może przynieść duże korzyści w rozwoju dzieci i młodzieży. Moja filozofia jest taka, że edukację należy zacząć w bardzo, bardzo młodym wieku - tłumaczył Zuckerberg podczas spotkania w kalifornijskiej szkole.

Szczegóły edukacyjnego projektu zostaną jednak zdradzone po zniesieniu restrykcji...

Nieograniczony dostęp do portalu może - zdaniem niektórych psychologów - stanowić zagrożenie dla najbardziej wrażliwych dzieci. Przeciw są również rodziny nastoletnich ofiar, które poznały swoich zabójców i gwałcicieli za pośrednictwem portalu. Wtórują im rodzice obawiający się wzrostu cyberprzemocy. Jak tłumaczy jedna z matek na łamach "Guardiana" - dzieci nie wiedzą, co jest dla nich najlepsze, dlatego należy je chronić.

Zwolennicy dostępu twierdzą natomiast, że to rodzice są odpowiedzialni za edukację swoich dzieci w kwestii bezpieczeństwa. Ich zdaniem portal społecznościowy jest takim samym zagrożeniem jak centrum handlowe czy plac zabaw.

Mimo że Facebook zapewnia, że dołożył wszelkich starań, by niemożliwe było posiadanie kont przez dzieci, to "Daily Mail" zwraca uwagę, że według najnowszych danych jedno na pięć brytyjskich dzieci między 9. a 12. rokiem życia ma konto na Facebooku. Szacuje, że na całym świecie facebookowe konto ma ponad 7 mln małoletnich poniżej 13. roku życia. Wszystkich użytkowników serwisu jest ponad 600 mln.

źródła: Gazeta.pl, Satelitarne.tv